Врагът във вашия джоб
Случвало ли ви се е да получите позвъняване на вашия GSM от познат, просто защото ви е звъннал без да иска и да слушате разговора му в момента с други хора? А вие да наберете някого без да знаете, че сте го набрали?
Всеки от нас има много такива случаи. Как завършват те и как ги възприемате Вие? Понякога това са поводи за шеги и закачки, повечето пъти ги приемаме с досада, но има случаи, които са ни коствали неприятности… Всъщност, това е може би най–малкия проблем, който нашите GSM апарати могат да ни поднесат.
Толкова сме свикнали с GSM-а, че когато го забравим, когато няма покритие или внезапно свърши батерията се чувстваме некомфортно, сякаш сме без ръка.
В тази статия няма да разглеждаме медицинския аспект на вредата и ползата от мобилните телефони. Там лекарите и операторите могат да спорят още дълго време. Ще се опитаме да щрихираме няколко проблема, свързани с личната ни свобода, гражданските ни права и защитата на важната за нас информация.
Всъщност докато апаратът е с нас и е включен ние непрекъснато и доброволно участваме в един Биг Брадър. Някой по всяко време знае къде се намираме, с кого се срещаме, с кого се движим, както и маршрута на придвижване.
Как става това и кой може да го направи? Няма да коментираме възможностите на службите за сигурност. Това, което ще опишем е достъпно за голям кръг хора, които нямат нищо общо с националната сигурност.
Повечето от по-скъпите модели телефони притежаващи GPS имат така наречения AGPS. Това не е нищо друго, освен позициониране чрез базовите станции на мобилните оператори, без да се използва сателитен сигнал. Предвижвайки се по терена на обхват на една базова станция, Вие мените своето местоположение. Понеже тези станции са с ограничен обхват, при движението вашият телефон се прехвърля от една към друга базова станция. Технологията е такава, че всяка базова станция, в чийто обхват се намирате знае приблизително посоката и разстоянието до Вас. Когато се придвижвате в град обикновено се свързвате с повече от една базова станция. Така лесно може да се изчисли приблизително вашето местоположение.
Искате да знаете колко точно?
Пуснете функцията AGPS на Вашия телефон и сравнете мястото където той ще реши че се намирате с действителното Ви местоположение. Ще видите, че за големите градове на България грешката се движи от 10 до към 50-70 метра. Рядко повече. Извън градовете грешката може да достигне километър или малко повече. И така през целия ден или нощ Вие сте оставили пътечка с вашите местоположения, не с точност до метър, но достатъчно точно, за да се види къде сте ходили. Тази пътечка се съхранява на сървърите на мобилния оператор, а част от нея може да е и в паметта на Вашия телефон.
Възможно ли е тази информация да бъде получена от друго лице – Да!
Дали това е притеснително? Всеки решава сам за себе си. Предполагам, че поне веднъж сте излъгали някого за истинското си местоположение, в даден момент, не зависимо от причините да го направите.
Защо в някои големи корпорации, както и в някой държавни организации служителите са със служебни апарати, които обикновено са без никакви екстри?
Защо в повечето държавни учреждения свързани с националната сигурност има надпис забраняващ влизането с GSM и ползването на такива от посетителите?
Много ясно – защита на информацията! Колкото повече екстри има един телефон, колкото по-сложен е софтуера, толкова повече изненади може да поднесе.
Какво може един средно статистически GSM апарат?
1. Да предава като шпионски радио микрофон разговора около него. В пресата има много примери, някои от които са свързани с работата на различни държавни институции, заседания на комисии и дори на народното събрание.
2. Да записва звук – работи като диктофон. Достатъчно малък, достатъчно чувствителен, с голяма памет и добро качество на записа, освен това има повод да бъде в близост до говорещите в идеална позиция за запис.
3. Да прави снимки и видео клипове. Забравете Джеймс Бонд от преди 10-15 години и неговите шпионски джаджи. Един GSM апарат има по-големи възможности.
4. Да прехвърли жично /чрез кабел/ или безжично /WI-FI,BLUETOOTH/ данни от компютъра или сървъра на паметта на телефона.
5. Да сканира силата и посоката на сигнала на безжичните ви рутери, както и да пробва и анализира паролите и мерките за защита.
6. Да определи координатите на моментно местоположение на обект или продължителен маршрут с точност до 5 метра и да ги наложи на карта или сателитна снимка.
Събраната чрез действията от горните 6 точки информация може да бъде изпратена незабавно във всяка точка на земното кълбо!
Не е задължително тези действия да се извършват от злонамерен, не лоялен служител, посетител или шпионин, възможно е близките ви хора или Вие да не знаете, че телефонът ви извършва това в момента.
Как става така, че Вие не знаете какво прави Вашия телефон?
Елементарно – вируси!
Така наречения зловреден софтуер. Телефонът ви на практика е компютър. Има хардуер, софтуер и операционна система. Без значение дали е SIMBIAN, WINDOWS MOBILE, ANDROID, нещо по-старо или нещо по-ново. Телефонът, както всеки компютър, е податлив на проблеми от бъгове в софтуера, грешки в програмата или заразяване с вируси. Ако си представите всичко, което сте чували за компютърните вируси и техните възможности и го наложите към вашия телефон, това което ще получите няма е далеч от истината. Има обаче и някой по–специални програми, създадени с цел контролиране на вашия телефон от друго лице. Такива програми се продават свободно в интернет и някой от тях работят много успешно и незабележимо. Така, на практика, Вашият телефон не е Ваш. По точно той е в джоба Ви, Вие плащате сметките за трафика и прилежно зареждате батерията, пазите го да не се повреди, гледате винаги да е около вас и създавате идеални условия за кражба на информация. С вашия телефон и по-точно с вашите данни и информацията, която може да се придобие чрез него се разпорежда някой друг, без Вие да подозирате за това. Поради тази причина горе описания проблем не вълнува повечето хора при ежедневното използване на мобилните телефони.
За масовия потребител трагедията настъпва когато загуби телефона си или същия бъде откраднат. Първото, за което всеки се сеща и ядосва е телефонният указател и списъкът с контакти. Нека си припомним какво обикновено съдържа паметта на телефона, освен телефонния указател – списък с входящите, изходящи и пропуснати разговори, входящи и изходящи SMS и MMS, паролите за достъп до личния или служебен имейл, банковата сметка и паролата за достъп до нея при електронно банкиране, адресите на любимите сайтове и паролите за тях, логове и история за почти всичко, което сте вършили през интернет, снимки и видео клипове, документи и различни офис приложения, автомобила с който сте паркирали в София и други. Обикновено стойността на апарата не е повод за толкова ядове, колкото загубата на информация. А дали тя просто е загубена и изтрита или някой се възползва в момента от нея във ваша вреда?
Има ли други проблеми и изненади, които може да ни поднесе най-разпространения апарат в ежедневието ни?
Как да се отнасяме към него и можем ли да се предпазим?
Вярно ли е написаното до тук?
Бихме могли да обсъдим тези въпроси!
Профисек криптор
Защита на информацията
Сигурност
Сертификати
Партньори
Изпрати запитване
Симулатор Profisec Shoot
Ценова листа
"За сигурността трябва да се плаща, а за липсата й - да се разплаща."